پارسی English (UK) 

ترمه حسینی - تاریخچه ترمه

    واژه ترمه با کسر «ت» و سکون «ر» و کسر «م» لغتی هندی است به معنی درخت سروی که نوک آن در اثر باد خمیده شده باشد. به همین جهت نقش­های روی این پارچه را به شکل سروهای نوک برگزیده و آنها را بوته نامیده­اند.

محققان و پژوهشگران در مورد ترمه ایده­های متفاوتی دارند. برخی از آنها زادگاه ترمه را کشمیر می­دانند و می­گویند که این «هنر ـ صنعت» در کشمیر به وجود آمده و رشد و تکوین یافته و سپس به ایران راه پیدا کرده است. اما گروه دیگری از آنها براین باورند که ترمه ابتدا در ایران پدید آمده، رشد و پیشرفت نموده و پس از آن به هندوستان و کشمیر راه یافته است.

به هر حال دراین مورد بین صاحب­نظران اختلاف عقیده وجود ارد. ولی باید در نظر داشت که زادگاه اصلی این «هنر و صنعت» هرکجا بوده، هم هنرمندان کشمیر و هم ایرانی­ها در رشد و توسعه آن کوشش و اهتمام بسیار ورزیده­اند تا به هنری اصیل و ناب تبدیل شده است. از پیشینه ترمه تا قبل از سال 1900 هجری قمری اطلاع چندانی در دست نیست و ما نشانه­های این «هنر و صنعت» را از دوره صفویه به بعد شاهد هستیم. در دوره شاه عباس صفوی این هنر به اوج شکوفایی و تکامل خود دست یافت و شهره جهان گشت و حتی به یکی از محصولات صادراتی ایران تبدیل شده بود.

مارکوپولو، جهانگرد قرن سیزده که از شهر کرمان نیز دیدن می­کند در سفرنامه خود از ترمه­های بافت کرمان نیز یاد کرده است. در یزد این هنر ابتدا در خدمت زرتشتیان یزد قرار داشت و از آن فقط جهت دوخت شلوارهای گبری که نوعی پوشاک مخصوص مجالس جشن و سرور، بویژه عروسی بوده، استفاده می­شده است. در بعضی موارد بافت دیگری را که راه­راه و به «محرمات» معروف بوده، جهت شال کمر مورد استفاده قرار می­داده­اند. ترمه­بافی به تدریج به بیرون از جامعه زرتشتیان نفوذ کرده و سایر مردم یزد و سپس پاره­ای از سکنه کرمان نیز با این فن آشنایی پیدا کردند و موجبات توسعه و رشد بیشتر آن فراهم آمد.

این پیشرفت به حدی بود که بر تولیدات ترمه کشمیر نیز تأثیرات بسزایی گذاشت و بسیاری از محققان اظهارنظر نموده­اند که شیوه­های تولید ترمه­های کشمیر، نحوه رنگ­آمیزی و حتی نقوش مورد استفاده ترمه­فروشان کشمیری به شدت متأثر از هنر پارچه­بافی ایرانیان عصر صفویه است و تنها مزیتی که ترمه­های کشمیر بر پارچه­های ایرانی دارد، مرغوبیت مواد اولیه آنهاست که به سبب استفاده از کرک اعلای نوعی بز کوهی است که در ارتفاعات هیمالیا زندگی می­کند و در مقایسه با ایرانیان که کمتر قادر به شکار بودند و به ناچار از پشم استفاده می­نمودند. از مزیت بیشتری برخوردار بوده است.

تار مورد استفاده در ترمه­بافی از ابریشم طبیعی و نخ پنبه است و پود آن نیز ازابریشم نخ، پشم و یا کرک همراه با رنگ­های متنوع است که یکی از خصوصیات ترمه به شمار می­رود. در گذشته این پارچه توسط انگشت بافته می­شده است و به «ترمه انگشت باف» معروف بوده است. دراوایل قرن سیزدهم به منظور پیشرفت و بازدهی بیشتر و همچنین تکامل در بافت ترمه، قدم­هایی برداشته شده که مهم­ترین آن توسط شخصی به نام «رضا ترک» انجام گردید. او بافت با انگشت را که سوای تولیدی اندک، خستگی بیش از اندازه­ای برای بافنده به همراه داشت، منسوخ کرد و بافت ترمه را با ماکو جایگزین گردانید. و ابزار و وسایل بیشتری چون: ماکو، دفتین و نقشه که توسط دو نفر یکی استادکار و دیگری «گوشواره­کش» مشترکاً انجام گرفت، استفاده نمود. گوشواره­کش را جدیداً دستگاه ژاکارد انجام می­دهد. ترمه بافته شده به این روش به «رضاترکی» معروف و در شهرهایی چون: تبریز، مشهد، ارومیه و کرمانشاه به فروش می­رفته است. اما با کاهش فروش اینگونه تولیدات در اواخر قرن سیزدهم بافندگان درصدد بالا بردن کیفیت بافته­های خود برآمدند که توسط «ملاحیدر» و «جعفر نقشبند» این کار آغاز شد و تا سال 1360 با ترمه رضایی به نقش­های کشمیری، گلزاری، مارک رضایی، جقه­ای و بته بزرگ ادامه داشت.

از آنجا که ترمه از لحاظ نقش، شیوه بافت و مواد اولیه مصرفی دارای تنوع بسیاری است بهترین نوع آن را «ترمه کشمیر» می­دانند و می­توان گفت که علت این برتری بیشتر به لحاظ مرغوبیت جنس آن است که از ابریشم و کرک نازک تأمین شده است.

مواد اولیه مورد استفاده در ترمه­بافی عبارتنداز: نخ مرسریزه (ویسکوز) ابریشم طبیعی، کرک، پشم، ابریشم مصنوعی و نخ زری. نخ نمره 40 و 60 دولا جهت تار و برای پود از کرک مرسریزه، ابریشم طبیعی و مصنوعی و پشم استفاده می­شود. مواد اولیه ترمه بیشتر از کشور هند و شهرهای یزد و اصفهان تأمین می­شود.

هر بافنده ترمه روزانه با دستگاه سنتی خود 20 تا 40 سانتیمتر ترمه می­بافد که بستگی به مرغوبیت آن دارد. ترمه اصیل دستباف به عواملی چون: هفت رنگ بودن، رنگ­آمیزی یکنواخت و ثابت، نقش­های اصیل و سنتی، تار و پود از ویسکوز نمره 60، کرک خالص ظریف و ابریشم طبیعی با نخ زری بستگی دارد.

مواردی که در تولید انواع ترمه به کار می­رود به تناسب نوع بافت متفاوت است و متناسب با نوع ترمه از نخ­هایی که در بالا نام برده شد، استفاده می­گردد. نخ­های تار و پود رنگ­آمیزی می­شود و از نشاسته برای آهار دادن استفاده می­شود.

 

 

نظرات  

+6 # کسری 1392-11-05 13:50
ممنون از اطلاعات مفیدتون! :roll:
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
+1 # مفرد 1395-07-25 18:00
سلام متاسفانه در قسمت بالا وقتی روی روتختی کلیک میکنیم چیزی نمایش داده نمی شود باتشکر
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
0 # ترمه حسینی یزد 1395-08-20 07:59
با سلام و احترام، روتختی ها هنوز توی سایت درج نشده. عکس جند نمونه براتون ایمیل شد. ممنون از دقت نظرتون
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
0 # سلامت 1395-11-18 06:16
با اهداء سلام،
سال گذشته از شما رومیزی ترمه گرفته ایم بعد از ۲ بار شستشو حالت اصلی خود را از دست داده و به اصطلاح شل شده است.
در حالی که ترمه تولیدی دیگری گرفته ایم که با همان شرایط تغییری نکرده است.
خواهشمند است راهنمایی نمایید که روش شستشو متفاوت است یا ...
با تشکر - خیلی ممنون
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
0 # ترمه حسینی یزد 1395-11-21 12:35
با سلام و احترام و تشکر به خاطر بازخوردتون
برای شتسشوی ترمه ترجیحا از خشکشویی استفاده کنید و در صورت تمایل به شستشو با آب، از آب ولرم و صابون مایع استفاده کنید و پس از خشک شدن با اتو پرس چروکیدگی های احتمالی را صاف کنید. لازم به ذکر است که برای شستشوی ترمه به هیچ وجه از ماشین لباسشویی استفاده نکنید.
با تشکر
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
+1 # mahdi mohammadi 1396-02-11 17:52
جالبه چطور بعضی از نمایندگی های شما میگن که قابلیت شستشو با ماشین لباس شویی هم داره
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
0 # ترمه حسینی یزد 1396-02-28 08:05
با سلام و احترام، ماشین لباسشویی به خاطر حالت مکندگی خود به مرور زمان باعث تخریب بافت های ترمه می شود.
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول
+1 # mahdi mohammadi 1396-02-11 17:50
من فقط از محصولات شما استفاده میکنم کیفیتتون عااالیه ممنونم ایول داره
پاسخ | پاسخ با نقل قول کردن | نقل قول

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

تماس با ما

  • کارخانه: یزد - شهرک صنعتی - فاز3 - شرکت ترمه حسینی یزد
  • دفتر مرکزی: یزد - خیابان امام - کوچه شهیدان حسینیان
  • تلفن کارخانه: 31~37275630 035
  • تلفن مدیریت: 37275632 035
  • تلفن دفتر: 6~36207425 035
  • info [at] hosseinitermeh.ir

پیوستن به جامعه مجازی

حاضرین در سایت

ما 44 مهمان و no اعضا آنلاین داریم

نحوه سفارش

 

راهنمای سفارش و خرید محصولات شرکت ترمه حسینی یزد

  • با توجه به شرایط موجود، ثبت سفارش و خرید اینترنتی شرکت ترمه حسینی یزد موقتا غیرفعال شده است لذا برای ثبت سفارش روزهای پنجشنبه از ساعت 7 الی 15 با یکی از شماره های 31 – 7275630 (0351) داخلی یک، تماس حاصل نمایید.

 

Template Settings

Color

For each color, the params below will be given default values
Yellow Green Gem Oranges Purple Pink

Body

Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top