پارسی English (UK) 

ترمه حسینی - ترمه در یزد

    استان یزد یکی از مناطق کویری کشور به حساب می­ آید، اگرچه به علت نداشتن امکانات لازم جهت فعالیت در زمینه کشاورزی و تولید انواع محصولات زراعی و رشد و توسعه آن با مشکلات عمده­ ای روبروست، اما به سبب برخورداری از مردمانی سخت کوش و هنرمند توانسته است جایگاه والایی در صنعت، هنر و معماری کشور کسب نماید. این موقعیت از رهگذر آثار و بناهای تاریخی (که در نوع خود سرشار از دقایق و ظرافت­ های هنری است) و نیز تولید قابل ملاحظه انواع پارچه (که حاصل فعالیت گسترده کارگاه­ها و واحدهای نساجی این استان است)، حاصل گردیده و نشان از سابقه درخشان و قدمت و ذوق و هنر دستبافان این استان دارد. به طوری که در تاریخ جدید یزد آمده است از آنجا که یزد همیشه از مراکز مشهور بافت پارچه­ های ابریشمی و مرغوب بوده، ابریشم استرآباد که از مال­ التجاره­ های معروف بوده، به این شهر آورده شده است. در وقفنامه «رشیدالدین فضل­ الله همدانی» نیز از محلی به نام «دارالبیع» یاد شده است. از این نام چنین برمی­ آید که محل یاد شده مرکزی بوده است برای داد و ستد، همچون قیصریه­ ها در عصر صفوی و قاجار. در متون کتاب­ های تاریخی مربوط به یزد نام کاروانسراها و بازارهای متعددی ذکر شده است و این، همه حکایت از اهمیت تجارت شهر در امور مختلف دارد.

دستبافی به عنوان یک «هنر ـ صنعت» اصیل و سنتی با سابقه­ای بس طولانی در استان یزد علاوه بر قدمتش از پیشرفت و ترقی شایان توجهی برخوردار است و به یقین می­ توان ادعا نمود میزان توسعه و رشد آن چشمگیر بوده است.

یکی از دلایل این پیشرفت را می­توان وجود راه ابریشم که یکی از شاهراه­ های اقتصاد کشور بوده دانست. به خاطر وجود این راه، افرادی علاقه­مند با وسایل بسیار ابتدایی درصدد تهیه دستگاه­ های بافندگی، برآمدند و به بافت پارچه پرداختند. ابتدا این مسأله بیشتر در میان زنان خانه­ دار و به عنوان تنوع شغلی در کنار کارهای خانه پدید آمد و سپس با رشد و پیشرفت این «هنر و صنعت» به عنوان شغل اصلی مردان نیز درآمد.

     لازم به ذکراست که بافنده یزدی نه فقط در بافته­ های هنری، بلکه در طراحی و ساخت دستگاه­ ها، ابزار و طراحی پارچه نیز از مهارت خاصی برخوردار است و هرگاه صحبت از نساجی و تولید انواع پارچه به میان می­آید، نساجی یزد و هنر بافندگان یزدی مورد بحث و گفتگو قرار می­گیرد. بافندگانی که از زحمتکش ­ترین و محروم­ ترین کارگران به شمار می­ آیند و در درون کارگاه­های محقر و نمور و نیمه تاریک خود به اتفاق هم، پیر و جوان با وسایل بسیار ساده و ابتدایی پای دستگاه ­های سنتی نشسته و تلاشی صمیمانه و صادقانه در حفظ میراثی که از نیاکان خود برایشان به یادگار مانده، دارند. بافته های آنها اگرچه ساده به نظر می­رسد، اما نشان از کاری مقدس و ستودنی دارد که در نقش ­ها کاملاً هویداست.

دستبافی از گذشته­ های بسیار دور در این استان رایج و به تدریج گسترش یافته است، به طوری که بیش از بیست نوع پارچه متفاوت که هرکدام به تناسب مورد مصرف خود بافته می­ شد و به کاری می­ آمدند، مشاهده می­ شود. اما در حال حاضر می­توان گفت که دستگاه ­های نساجی سنتی به طور شگفت ­آوری از صحنه بیرون رانده شده، به طور کلی پارچه هایی که در گذشته بافت آنها در یزد معمول بوده است، هم اکنون بافته نمی­شوند و یا اینکه مشابه آن را با دستگاه­ های پیشرفته ماشینی می­ بافند. بخش دیگری از این پارچه­ ها هنوز توسط بافندگانی که اغلب آنها پیر و سالخورده هستند، در گوشه و کنار شهر بافته می­شود که این کارگاه­ها نیز روزهای پایانی عمر خود را می­ گذرانند و معلوم نیست چند سال دیگر توان مقاومت در مقابل مصنوعات ماشنیی مشابه خود را داشته باشند.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

تماس با ما

  • کارخانه: یزد - شهرک صنعتی - فاز3 - شرکت ترمه حسینی یزد
  • دفتر مرکزی: یزد - خیابان امام - کوچه شهیدان حسینیان
  • تلفن کارخانه: 31~37275630 035
  • تلفن مدیریت: 37275632 035
  • تلفن دفتر: 6~36207425 035
  • info [at] hosseinitermeh.ir

پیوستن به جامعه مجازی

حاضرین در سایت

ما 30 مهمان و no اعضا آنلاین داریم

نحوه سفارش

 

راهنمای سفارش و خرید محصولات شرکت ترمه حسینی یزد

  • با توجه به شرایط موجود، ثبت سفارش و خرید اینترنتی شرکت ترمه حسینی یزد موقتا غیرفعال شده است لذا برای ثبت سفارش روزهای پنجشنبه از ساعت 7 الی 15 با یکی از شماره های 31 – 7275630 (0351) داخلی یک، تماس حاصل نمایید.

 

Template Settings

Color

For each color, the params below will be given default values
Yellow Green Gem Oranges Purple Pink

Body

Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top